Neden alüminyum pencere?

Neden alüminyum? Alüminyumun avantajları nelerdir?

Alüminyum pencerelerle pasif evler de dahil olmak üzere dünyanın en yüksek yalıtım standartlarını karşılayabilmek teknik olarak ve pratikte çok mümkündür. Bunun için gereken teknoloji daha 1970’lerde Ensinger firmasının insulbar ısı yalıtım plastiklerini icat etmesiyle hayatımıza girmeye başladı. Ancak ülkemizde birincisi yanlış sistem seçimleriyle (yalıtımsız ve yalıtımı düşük olan doğrama kullanımı) ikincisi de kötü uygulamalarla alüminyumu farklı tecrübe ettik. “Alüminyum doğrama terleme yapar” gibi yanlış bir yargı yaygınlaştı ki bunun ne kadar yanlış olduğu aslında bu sitenin de ana konusu.

Alüminyum pencerelerin avantajları

Alüminyum uzun ömürlüdür

Alüminyum, hava koşullarına ve korozyona karşı oldukça dayanıklıdır. Alüminyum’un doğal korozyon önleyici kaplaması bulunur. Ayrıca eloksal (kontrollü oksitlendirme) ile oksitlenmesi (korozyon) engellenir. (Eloksal aynı zamanda istenen yüzey görünümünün elde edilmesini sağlar.) Bir alüminyum pencerenin ömrü 40 sene olarak gösterilir. Yüksek korozyon riski olabilecek bölgelerde kullanılacak alüminyum pencere profillerine uygulanması gereken yüzey işlem kalınlıkları şartnamelerde dikkatle belirtilmelidir.

Alüminyum yüksek ve düşük sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korur

Alüminyum pencere ve kapılar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda mekanik özelliklerini korumaya devam eder. Bu, özellikle yüksek ve geniş çerçeve aralıklarının olduğu uygulamalarda son derece önemlidir. Isı yalıtımlı alüminyum profillerde, termal uzama katsayısı alüminyum ile uyumlu olması için özel olarak tasarlanmış %25 cam lifi içeren poliamit ısı yalıtım plastikleri kullanılması tavsiye edilir. Bu sayede alüminyum çerçeve ve yalıtım sağlayan plastik birlikte uzayıp kısalırlar.

Alüminyum hassas ölçülerde üretilebilir

Alüminyum profiller, hafif ve dayanıklı olmalarının yanında çok yüksek bir uygulama hassasiyetine sahip oldukları için mimarlara, isteğe göre özelleştirilmiş tasarım olanakları sunarlar. Yani alüminyum profiller çok hassas ölçülerde üretilebilirler.

Alüminyum çerçeveler geniş açıklıklara izin verir

Alüminyum pencere çerçeveleri dayanıklı olduklarından görünür genişliği daha az olan çerçeveler kullanılmasına olanak verir. Daha dar çerçeveler ise daha geniş camlar demektir. Günümüz mimarisi bu konuda sınırları zorlamakta ve daha küçük çerçevelerle daha geniş açıklıklar sunmaya çalışmaktadır. Alüminyum bu amaç için en uygun malzemedir. Ahşap ve plastik doğramalarla sınırlı ebatlarda çözümler üretilebilirken alüminyum pencereler ile geniş açıklıklar geçebilirsiniz. Fransız balkon, dükkan vitrinleri, yerden tavana geniş sürme ve katlanır kapılar gibi kat boyunca geçilen açıklıklarda, rüzgar yüküne dayanımın çok önemli olduğu yüksek binalarda, yüksek katlarda alüminyum doğramalar yüksek atalet momentleri ile de güvenle kullanılabilir. Alüminyumun dayanıklılığı, yüksek atalet momentleri, geniş açıklıklı sürme ve kanatlı kapı ve pencereler imal edilmesine olanak verir.

Alüminyumun bakımı kolaydır

Alüminyum doğası gereği yüksek bir kimyasal dirence sahiptir. Temizliği ve bakımı ahşaba ve vinil (PVC-u) pencerelere göre son derece kolaydır. Vinil pencerelerin ilk günkü görüntülerine kavuşmaları için 6 ayda bir alkalin deterjanlarla silinmeleri gerekir. Alüminyum ise yağmurla bile temizlenir.

Alüminyum çevrecidir

%100 geri dönüşümlü, doğal ve çevrecidir. Geri dönüşümünde %95 enerji tasarrufu sağlanır. Yani geri dönüşümü için harcanan enerji birincil üretim için harcanan enerjinin sadece %5’idir. Alüminyum hurdaların geri dönüşümünden 80 milyon ton sera gazı emisyonundan tasarruf edilir. Kurşun, civa vb. zehirli ve kansorojen maddeler içermez.

Alüminyumun yangın performansı

Alüminyum yangında zehirli gaz salınımına yol açmaz. Alüminyum doğrama pencereler yangın yönetmeliğine uygundur. Bayındırlık Bakanlığı’nın hastane ve okul projeleri başta olmak üzere şartnamelerinde alüminyum doğrama kullanılması şartı bulunmaktadır. Isıya karşı dayanıklılığın yanı sıra, kıvılcım ve zehirli gaz çıkarmaması da yalıtımlı alüminyum pencerelerin önemli bir özelliğidir. PVC-u pencere ise yangın durumunda hayati tehlike arz eden asit tuz gazlar ve diyoksin gazlar salabilir.

Alüminyumun muadili PVC değildir

Alüminyumun yerine plastik (PVC) doğrama kullanılamayacağı bir çok durum vardır.  Cephe, pencere ve sürme doğrama çerçevelerinin mümkün olduğunca daraltılması ve böylece geniş cam açıklıkları elde etmek, geniş sürme ve kanat açılımlı doğramaları hayata geçirmek, çerçevelere ağır mekanik yükler taşıtmak ancak alüminyum malzeme ile mümkün olabilmektedir. Bu açıdan alüminyum halen mimari projelerin vazgeçilmezidir. Alüminyum doğrama, PVC-u doğramaya göre çok daha dayanıklı ve güçlüdür, yangında tehlikeli salt asit gazlar yaymazlar.

Alüminyum mükemmel ısı yalıtımı sağlar

Bildiğiniz üzere alüminyum, ısı yalıtımı için çok da uygun bir materyal değildir. Ancak alüminyum pencerelerde kullanılan alüminyum profiller termal olarak bölümlenirler. Kısaca iç mekana ve dış mekana temas eden alüminyum profil parçaları plastik ısı yalıtım bariyerleri aracılığı ile birbirlerinden ayrılır yani 2 alüminyum parça birbirine temas etmez. Böylece ısı yalıtımı sağlanır. Ancak ısı yalıtımını iyileştirmek için bu yalıtım bariyerlerinin uzunluğunu artırmak başta olmak üzere birçok geliştirme yapılır.

Alüminyum pencerelerde terleme olur mu?

1970’lerin başında dünyada ısı yalıtımlı profiller üretilmeye başlanmış olsa da Türkiye’de ilk yıllardaki yalıtımsız ve/veya detayları, tamamlayıcıları eksik alüminyum pencere uygulamaları kullanıcılarda “alüminyum ısıyı iletir”, “alüminyum pencerelerde yalıtım iyi değildir” gibi  yanlış algıların oluşmasına sebep olmuştur. Oysa özellikle günümüze gelindiğinde ısı yalıtımlı pencereler son derece iyi ısı yalıtım değerlerine sahiptir ve bu konuda plastik pencereleri aratmamaktadırlar. Alüminyum pencerelerin terlemeye sebep olduğu da kesinlikle yanlıştır.

Zengin açılım seçenekleri

Alüminyum doğramalarda çok çeşitli pencere stil ve pencere açılım seçenekleri vardır. Bu açılım seçeneklerini gerçekleştirmek için her isteğe uygun aksesuarlar bulunmaktadır. Bu aksesuarların kullanılacağı aksesuar yuvaları, alüminyum sistem üreticileri tarafından aksesuar standartları dikkate alınarak tasarlanır.

Alüminyum farklı yüzey ve renk seçenekleri sunar

Metalin doğal rengi kalite hissi yaratır, projelere estetik görünüm katar. Eloksal yüzey işlemi ile metalik görünümde, istenildiğinde ayna parlaklığında gümüş, siyah, bronz, altın renklerinde yüzeyler elde edilir. Lake görünüm istendiğinde ise çok çeşitli RAL renk alternatifleri söz konusudur. İstenilen RAL renginde elektrostatik toz boyama işlemi ile uygulanabilir.  İstendiğinde iç ve dış ortamlara bakan yüzeyleri ayrı yüzey kaplamaya tabi tutularak projelerde bütünlük sağlayacak şekilde kullanılması da mümkündür.

 

aluminyum pencere kapı sistemleri, aluminyum doğrama, cephe kaplama izmir, giydirme cephe izmir, aluminyum doğrama, fotoselli kapı, kış bahçesi, kış bahçesi bodrum, kış bahçesi çeşme, otomatik kepenk, otomatik panjur, otomatik tente, kompozit levha, kompozit kapılama, silikon cephe, kapaklı cephe, ithal aluminyum doğrama, alumil aluminyum, linearossa aluminyum, çuhadaroğlu aluminyum, saray aluminyum, elvial aluminyum, alfore aluminyum, katlanır cam, katlanır kapı sistemleri, katlanır cam sistemleri, aluminyum kapı, aluminyum pencere, aluminyum kapı fiyatı, alumil izmir, izmir alumil,Kompozit cephe kaplama izmirizmir kompozit cephe kaplama,cephe giydirme sistemleri

 

Günümüzde pek çok yapıların vazgeçilmez yalıtım ve güvenlik malzemesi olan otomatik motorlu panjur sistemleri, her sektörde olduğu gibi otomasyon ile tanışması ile birlikte yepyeni bir döneme girdi.
Butonlu Panjur Sistemleri ve kumandalı otomatik panjur sistemleri olarak imal edilen bu ürünler, bir kumanda yardımı ile yada önceden süre ayarlama özellikleri ile zamanı geldiğinde hiçbir müdahale gerektirmeden kendiliğinden açılıp kapanan özelliklere kavuşturulmuştur.


Motorlu Panjur Sistemleri ve Seksiyonel Panjur sistemleri olarak imal edilen ve kullanıcılarına büyük rahatlık yaşatan bu sistemler alüminyum poliüretan dolgulu malzemeler kullanılarak pek çok renk ve tasarım özellikleri ile üretilerek uygulandığı alanlara dekoratif ve şık bir görünüm kazandırdığı gibi fonksiyonel kullanımı ile büyük kolaylık sağlamaktadır. 

Uzun yıllardır bu sektörde yer alan ve gelişmeleri günü gününe takip ederek kısa sürede uygulayan firmamız, otomatik panjur üretimi yapan firmalar içerisinde ilk uygulayıcılardan olmayı başarmıştır.

Müşteri memnuniyeti ve ürün kalitesinden ödün vermeden ürettiği Otomatik Panjur Modellerini ekonomik fiyatlara pazarlayan firmamız, yapılara özel panjur çözümleri ile hayatları kolaylaştırmaktadır. 

Panjur ve Kepenk Sistemleri ile ilgili, Otomatik Panjurun Faydaları, Otomatik Panjurun Avantajları ve merak ettiğiniz daha pek çok şey için bizleri arayıp detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Panjur fiyatlarımız uygun malzeme ve işçilikle sizleri memnun edecektir.

 

aluminyum pencere kapı sistemleri, aluminyum doğrama, cephe kaplama izmir, giydirme cephe izmir, aluminyum doğrama, fotoselli kapı, kış bahçesi, kış bahçesi bodrum, kış bahçesi çeşme, otomatik kepenk, otomatik panjur, otomatik tente, kompozit levha, kompozit kapılama, silikon cephe, kapaklı cephe, ithal aluminyum doğrama, alumil aluminyum, linearossa aluminyum, çuhadaroğlu aluminyum, saray aluminyum, elvial aluminyum, alfore aluminyum, katlanır cam, katlanır kapı sistemleri, katlanır cam sistemleri, aluminyum kapı, aluminyum pencere, aluminyum kapı fiyatı, alumil izmir, izmir alumil,Kompozit cephe kaplama izmirizmir kompozit cephe kaplama,cephe giydirme sistemleri

Genel olarak işyerlerinde ve otopark girişlerinde kullanılan otomatik kepenk sistemleri, her sektörden her çeşit ürünün depolama ve pazarlamasının yapıldığı dükkanların birinci dereceden güvenliğini ve estetiğini sağlamaktadır. 
Aynı zamanda iyi bir izolasyon ve yalıtım malzemesi olan Motorlu Kepenk Sistemleri, uygulandığı alanları başta zararlı güneş ışınları olmak üzere, toz, nem, yağmur ve rüzgarın olumsuz etkilerine karşı koruma sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve endüstriyel otomasyonun hayatımıza girmesi ile birlikte her sektörde uygulanan otomatik cihaz ve eşyalar, kepenk sistemlerinde de uygulanmaya başlanmıştır.

Tek bir tuş yardımı ile uzaktan açılıp kapanabilen kepenkler, kullanıcılarına pratik çözümler sunmaktadır. Kumanda ile harekete geçirildiği gibi, uygulanan motorların özellikleri sayesinde önceden ayarlanarak otomatiğe bağlanan sistem saati geldiğinde kendiliğinden harekete geçme özelliğine de sahip olmaktadır.

İzmir Otomatik Kepenk Firmaları içerisinde yer alan kuruluşumuz; Otomatik Kepenk Fiyatları ve Ucuz Otomatik Kepenk Çözümleri ile sizlerin ihtiyaçlarına yardımcı olmaktadır.

Motorlu Kepenk, Seksiyonel Kepenk, olarak adlandırılan her türlü sistemin üretimini ve montajını başarı ile gerçekleştiren firmamız, kaliteden ödün vermeden ekonomik fiyatlara sunduğu kepenk çözümleri ile portföyüne her geçen gün yeni müşteriler eklemektedir.

Ev ve İş Yerlerine; güvenlik, mahremiyet, güneş koruması, ısı izolasyonu, ses izolasyonu sağlayan ve dekoratif bir görünüm katan panjur ve kepenk sistemlerinde otomasyona geçilmesi ile birlikte hem avantajlı hem de fonksiyonel yapıları ile göz doldurmaya başlamışlardır.

Oldukça geniş ve önemli görev kapsamlarına sahip olan bu sistemler başta konut ve villalar olmak üzere, ofis, garaj, fabrika, hastane, okul ve alışveriş merkezlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır. 

Otomatik açılıp kapanma özelliği ile tek bir tuş ile rahatlıkla kullanılan bu sistemler kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır.

Uzun süre kullanılmayacak olan konutlarda yada yılın sadece belirli dönemlerinde kullanılan yazlık yada kışlık evlerde, güneş ışıklarına haddinden fazla maruz kalan konutlarda tozdan, nemden ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan ve içerde bulunan eşyaların zarar görmesine engel olan panjur sistemleri olmazsa olmaz öncelikli bariyer sistemleridir.

Tagged under

Yalıtım ve güvenlik

Panjur, müstakil ev ve apartman dairelerinde ısı ve ses yalıtımına yardımcı olur. Emniyet askısı ile panjurlarınızın zorlanarak dışarıdan açılmasını engelleyebilirsiniz. Kapatıldıklarında panjurlar tam karanlığı garanti eder.

 

 

Projenize uygun panjurlar.

 
Evinizin manuel çalışan panjurları mı var? Ev mi yapıyorsunuz? Evinizi mi yeniliyorsunuz?

Mevcut stor panjurlarınızı

motorlu panjura dönüştürün

Duvara entegre köpük panjur kutusu

  • Kusursuz entegrasyon
  • Duvarda gizli kutu

Monoblok panjur kutusu

  • Pencere ve panjur kombinasyonu
  • Kutu içeriden görünür
 

Dıştan takma panjur kutusu:

  • Evinizde panjur olmasa da dıştan takma panjur kutusu ile pencerelerinize panjur takabilirsiniz
  • Binanın ön cephesine entegre edebilirsiniz
  • Sayısız renk seçeneği vardır

Monoblok Panjur Kutusu:

  • Pencere ve panjur kombinasyonu
  • Kutu içeriden görünür

 

Motorlu Panjurun Avantajları Nelerdir?

Motorlu panjurlarla artık hayat daha kolay. Bir RTS motoruyla uzaktan kumandanın konforuna sahip olabilir, bütün panjurlarınızı tek bir düğme ile kontrol edebilirsiniz.

SOMFY motorlu panjurlarının avantajları

Motorlu panjurlar artık meşakkatli işletim olmayacak anlamına gelir. Sadece bir düğmeye basmanız gerektiğinde hayat çok daha kolay.

 

Otomatik limit ayarları
Zaman içinde mükemmel kaldırma ve kapatma garantisi.

 

Engel algılama
Yolu üzerinde herhangi bir engel varsa motoru otomatik olarak durdurur.

Dona karşı koruma
Çıtalar donduğunda otomatik olarak durur.

Kurcalamaya karşı korumalı
Panjur, sağlam bağlantılar sayesinde dışarıdan açılamaz. Bu güvenlik, panjur sağlam bağlantılar (100 kg'a kadar kaldırma dayanımı) ile donatılarak güçlendirilebilir.

Home Motion : Ev otomasyonu sistemi ile uyumludur.

 
 
NEDEN SOMFY?

İnovasyon, hizmet ve garanti...

Bir panjur motorundan çok daha fazlası!